Świętokrzyska Wojewódzka Komenda OHP w Kielcach prowadzi rekrutację młodzieży w wieku od 15 do 18 do jednostek opiekuńczo-wychowawczych OHP na rok szkolony 2016/2017.

Rekrutacją przede wszystkim objęta jest młodzież posiadająca opóźnienia edukacyjne, która ma problemy z realizacją obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki. Zadaniem OHP jest wyrównywanie szans osób znajdujących się w gorszej od rówieśników sytuacji społeczno-ekonomicznej. Najbardziej potrzebujący, przyjmowani są do jednostek stacjonarnych, w których zapewnione mają bezpłatną całodobową opiekę wychowawczą, zakwaterowanie  i pełne wyżywienie.

Uczestnicy OHP realizują kształcenie teoretyczne w zasadniczych szkołach zawodowych oraz gimnazjach  z klasami przysposabiającymi do pracy, funkcjonujących na terenie województwa świętokrzyskiego, natomiast kształcenie praktyczne u pracodawców, działających na lokalnym rynku pracy oraz w  warsztatach szkoleniowych OHP.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.swietokrzyska.ohp.pl oraz w poszczególnych jednostkach opiekuńczo-wychowawczych

Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach  podpisał kolejne umowy na realizację projektów w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Do udziału w nich zapraszamy osoby pozostające bez zatrudnienia w wieku od 15 do 29 lat, nie uczące się, nie pracujące i nie uczestniczące w innych formach podnoszenia kwalifikacji. Oferowane formy wsparcia aktywizacji zawodowej to kursy, szkolenia z takich branż jak m.in.budowlana, metalurgiczna, odlewnicza,turystyczna czy tez biurowa i kosmetyczna. Tutaj znajduje się pełną lista beneficjentów wraz z danymi kontaktowymi oraz ofertami (link). Każdy uczestnik projektu otrzyma także indywidualny plan działania, który ma na celu odpowiedni dobór kierunku szkolenia i stażu do własnych potrzeb i możliwości pod kątem potrzeb rynku pracy. Osoby zainteresowane prosimy o bezpośredni kontakt z realizatorami, którzy będą prowadzić nabór uczestników do swoich projektów.

P1070629 thumbJuż po raz ósmy, we współpracy z Powiatowymi Urzędami Pracy województwa świętokrzyskiego, nasz Urząd zorganizował Regionalne Targi Pracy. Tym razem naszym partnerem - po raz drugi - był Powiatowy Urząd Pracy w Skarżysku-Kamiennej, pionier wśród organizatorów Targów. Pierwsza edycja Regionalnych Targów Pracy została zorganizowana wspólnie z PUP w Skarżysku – Kamiennej w październiku 2014r.

Uroczystego otwarcia dokonali: Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów, Starosta Powiatu Skarżyskiego oraz Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Łącznie  w Targach wzięło udział 61 wystawców: 35 w strefie zatrudnienia, 8 w strefie przedsiębiorczości oraz 18 w strefie edukacji. Szacowana liczba oferowanych miejsc pracy w kraju i za granicą – 1 338.

Dlaczego pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej pyta o naszą aktywność fizyczną? Co go obchodzą nasze zainteresowania i sposób spędzania wolnego czasu? Na te i podobne pytania odpowiadali uczestnicy debaty młodzieżowej, jaka odbyła się na targach „Wiedza Kariera Rozwój” zorganizowanych przez AISEC. Dyskusja z udziałem m.in. Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy wywołała sporo emocji i pozwoliła uzyskać odpowiedź na wiele pytań, jakie nurtują młodych wchodzących na rynek pracy.

Choć sytuacja młodzieży na rynku pracy znacznie poprawiła się, to pamiętać trzeba, że rynek pracy jest obecnie bardziej wymagający, niż kiedykolwiek przedtemmówił w czasie dyskusji panelowej Dyrektor Arkadiusz Piecyk. Do dyspozycji mamy szeroką ofertę programów pomagających wejść młodym na rynek pracy. Są to jednak zaledwie  narzędzia, z których możemy skorzystać, pod warunkiem, że mamy pomysł na własny rozwój i karierę. Klucz do sukcesu tkwi w naszej głowie. Można latami „błąkać się” po rynku pracy, próbować swoich sił u różnych pracodawców podejmując się różnych profesji. Bez konkretnej wizji rozwoju i pomysłu na karierę, nie osiągniemy sukcesu – podkreślał w dyskusji Dyrektor WUP. Badania rynku pracy potwierdzają, że szereg problemów dotyczących młodych na rynku pracy pozostaje nierozwiązana. W ciągu tych dwóch dekad liczba Polaków z dyplomami wyższych uczelni zwiększyła się czterokrotnie. Choć rośnie poziom naszej edukacji, wciąż brakuje wizji mądrego wykorzystania potencjału młodzieży. Trzeba jednak obalić mit o tym, że wykształcenie wyższe nic dziś nie daje. Mimo niedociągnięć systemu edukacji jest ono nadal najbardziej niezawodną rękojmią sukcesu. Bezrobocie wśród osób z wykształceniem wyższym w Polsce wynosi zaledwie 5,4 proc. To najmniej ze wszystkich grup, bowiem wśród młodych w wieku 25-34 lat sięga 11,6 proc.podkreślał w dyskusji Dyrektor Piecyk. Poza tym wykształcenie zwiększa prawdopodobieństwo wyższych zarobków. Z Diagnozy Społecznej prof. Janusza Czapińskiego wynika, że absolwenci studiów magisterskich zarabiają średnio o 42 proc. więcej niż osoby kończące edukację na szkole średniej. Tyle że nierzadko pracują poniżej swoich kompetencji lub niezgodnie z wykształceniem.

Badania Konfederacji Lewiatan wykazały, że zarówno przemysł, jak i inne branże potrzebują wykwalifikowanych pracowników, których brakuje mimo wysokiego bezrobocia. Z edukacji zadowolonych jest tylko 38 proc. młodych i jedynie 35 proc. pracodawców. Młodym brakuje kompetencji, których oczekuje biznes. Ponad połowa pracodawców zapytanych o to, czego brakuje młodym ludziom kończącym studia wskazała na wiedzę zawodową, 36 proc. na samodzielność, 45 proc. na odpowiedzialność, ponad 37 proc. na kreatywność i inicjatywę, a co czwarty na umiejętność pracy w zespole. Widać więc wyraźnie, że bez kompetencji miękkich trudno jest osiągnąć sukces nawet wtedy, gdy mamy konkretny zawód i solidne wykształcenie kierunkowe.

 DSC0005  DSC0011  DSC0030

 

W dniach 12-15 maja 2016 roku Ministerstwo Rozwoju organizuje III edycję Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Tegoroczna akcja ma na celu m.in. promowanie postaw przedsiębiorczych oraz innowacyjności. Zapraszamy do udziału w akcji przede wszystkim osoby, które założyły własną firmę korzystając z FE w ramach projektów POKL i POWER, regulamin do pobrania. Udział w akcji polegał będzie na udostępnieniu swojego projektu, np. w formie bezpłatnego lub zniżkowego korzystania ze świadczonych usług. Zgłaszać można się samodzielnie - przez stronę internetową www.dniotwarte.eu lub za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Pracy - informacji udziela P. Karolina Siwiec, pod nr telefonu 41 364-16-22.

Z najnowszej publikacji Wojewódzkiego Urzedu Pracy, opartej na jednej z najskuteczniejszych europejskich metod prognozowania zatrudnienia, dowiesz się w jakich zawodach najłatwiej znajdziesz zatrudnienie. Liczymy na to, że ułatwimy Ci podjęcie trafnej decyzji zawodowej. Zachęcamy do lektury raportu który można pobrać tutaj

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach Arkadiusz Piecyk podpisał porozumienie z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Pawłem Orłowskim dotyczące realizacji Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Uroczyste zawarcie porozumienia miało miejsce w Warszawie 13 stycznia 2015 roku. Na PO WER w województwie świętokrzyskim przeznaczone będzie  87 011 645 euro na cały okres programowania w latach 2014-2020.

001   002

Z programu PO WER będą mogły skorzystać osoby bezrobotne do 29 roku życia, w tym młodzież z tzw. grupy NEET, czyli nie ucząca się i nie uczestnicząca w żadnych szkoleniach. Celem interwencji jest zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, które wymagają kompleksowego i zindywidualizowanego wsparcia. Realizatorami będą publiczne służby zatrudnienia i wybrane instytucje zajmujące się aktywizacją młodzieży

 

Ponad 123 miliony złotych otrzymały świętokrzyskie powiaty na realizację programu wsparcia dla młodych bezrobotnych do 30 roku życia. Pieniądze te będą uruchamiane do 2018 roku: blisko 31 mln w roku 2016 i po ponad 46 mln w roku 2017 i 2018. Od 1 stycznia 2016 roku realizowany jest nowy instrument wsparcia w ramach rządowego programu „Praca dla młodych”. Dzięki temu pracodawcy będą mogli starać się o refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych pracowników poniżej 30 roku życia przez okres 1 roku. Na kolejny rok będą zobowiązani zatrudnić bezrobotnego z własnych środków. W ramach programu w świętokrzyskim w ciągu trzech lat powstanie nawet 5 tysięcy nowych miejsc pracy. Na jedną osobę przypadnie średnio 28 tysięcy złotych. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego dokonał podziału pieniędzy na powiaty w oparciu o kryteria opracowane przez Wojewódzki Urząd Pracy. Wysokość kwoty uzależniona jest od kilku kryteriów. Zależy m.in. od liczby bezrobotnych do 30 roku życia w powiecie, stopy i struktury bezrobocia oraz wysokości pozostałych środków Funduszu Pracy jakie otrzymał powiat na realizację projektów współfinansowanych z programów europejskich.

Najwięcej pieniędzy trafi do powiatu kieleckiego – w latach 2016 – 2018 będzie to blisko 25 mln złotych. Po ponad 10 mln dostaną urzędy w Ostrowcu Świętokrzyskim, Opatowie oraz Miejski Urząd Pracy w Kielcach. Niewiele mniej, bo ponad 9 mln, otrzymają Jędrzejów i Końskie. Kolejne 8,6 mln trafi do młodych bezrobotnych ze Skarżyska – Kamiennej, po 7,5 mln do Starachowic i Sandomierza; 6,6 mln do Staszowa. Powiat buski i kazimierski zasilą kwoty ponad 5 mln zł, prawie 4 mln otrzyma Włoszczowa natomiast 3,5 mln umożliwi dodatkową pomoc dla młodych w powiecie pińczowskim.Wnioski od pracodawców przyjmowane są we wszystkich powiatowych urzędach pracy w całym województwie świętokrzyskim.