Tłumy kielczan zebrały się na Placu Artystów by świętować obchody 20-lecia województwa świętokrzyskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko Wojewódzkiego Urzędu Pracy, a na nim – szeroka oferta aktualnych projektów dotacyjnych oraz szkoleniowych dla młodzieży w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

slider ohpJeśli chcesz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, ogólne wykształcenie, bądź wziąć udział w profilaktycznych szkoleniach skontaktuj się ze Świętokrzyską Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy, która rozpoczęła rekrutację młodzieży w wieku 15 – 18 lat do jednostek organizacyjnych.

Uczestnicy zgłaszający się do OHP będą mogli skorzystać z kontynuacji kształcenia ogólnego i zawodowego co ułatwi im zdobycie odpowiedniego zawodu a w konsekwencji zatrudnienia. Wykwalifikowana kadra pracowników OHP zapewni uczestnikom profesjonalne doradztwo w określeniu własnej ścieżki zawodowej, określi predyspozycje uczestnika by ułatwić mu skonfrontowanie własnych umiejętności na rynku pracy. W celu uzupełnienia wykształcenia młodzieży, OHP zapewni im naukę w gimnazjach, w klasach nakierunkowanych na rynek pracy oraz szkołach zawodowych. Kształcenie praktyczne młodzieży będzie odbywać się 
u pracodawców, mających siedzibę w województwie świętokrzyskim oraz w warsztatach szkoleniowych OHP.

Osoby najbardziej potrzebujące będą przyjmowane do jednostek stacjonarnych, gdzie zapewnione zostanie im zakwaterowanie, pełne wyżywienie oraz opieka wychowawcza.

Watro zainwestować w swoją karierę zawodową od najmłodszych lat, by w przyszłości stać się atrakcyjnym pracownikiem na wymagającym rynku pracy. Zachęcamy do zgłaszania się do ŚWK OHP.W celu uzyskania szczegółowych informacji należy skierować się na stronę internetową www.swietokrzyska.ohp.pl

mlodziez thumbInstytucja Zarządzająca dla ProgramuWiedza Edukacja Rozwój (Departament Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Rozwoju) w dniu 11 kwietnia 2017 r. ogłosiła konkurs nr POWR.04.02.00-IZ.00-00-001/17 na projekty mobilności ponadnarodowej dla osób młodych zagrożonych wykluczeniem społecznym w ramach Programu IdA.

Wnioski o dofinansowanie projektów w ramach niniejszego konkursu przyjmowane będą od 22 maja do 2 czerwca. Więcej informacji nt. konkursu znajdą Państwo na stronie: https://www.power.gov.pl/nabory/1-39/

Zapraszamy na spotkania informacyjne poświęcone procesowi przygotowywania wniosków o dofinansowanie projektów w tym konkursie.
Pierwsze spotkanie odbędzie się w dniu 16 maja 2016 r.w godz. 10.00 – 15.00 w sali 115 w budynku Ministerstwa Rozwoju przy Placu Trzech Krzyży 3/5 w Warszawie .

Formularz zgłoszeniowy na spotkanie w Warszawie proszę przesyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. dnia 15maja do godz. 12:00
Drugie spotkanie odbędzie się w dniu 18 maja 2016 r. w godz. 10.00 – 15.00 w sali kolumnowej w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przy ul. Dąbrowskiego 23 w Katowicach.

 DSC0347Upowszechnianie profesjonalnego doradztwa edukacyjno – zawodowego i coraz lepsze przygotowywanie młodzieży do wejścia na rynek pracy – to główne cele, jakie ma przynieść Porozumienie o Współpracy zawarte pomiędzy naszym Urzędem i władzami oświatowymi. Doradcy zawodowi od lat przekonują, jak ważne jest, by młodzi ludzie podejmowali świadome decyzje edukacyjno – zawodowe. Wyzwania w tym zakresie stoją zarówno przed polską szkołą, jak również publicznymi służbami zatrudnienia.

 DSC0237 thumbJak ważne dla młodego człowieka jest świadome planowanie ścieżki zawodowej oraz jak pomaga w tym Unia Europejska poprzez swoje programy – tego dowiedziała się młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju, którą odwiedzili przedstawiciele naszego urzędu. Nie sposób skutecznie zaplanować kariery bez znajomości realiów współczesnego rynku pracy. Wymaga to co najmniej podstaw wiedzy o gospodarce i znajomości technik poszukiwania pracy– akcentował Dyrektor Arkadiusz Piecyk, otwierając spotkanie z buskimi licealistami. Dyrektor podkreślał, jak ważne jest indywidualne podejście do wyboru szkoły wyższej, i w konsekwencji - zawodu. Kluczowym momentem życia osoby młodej jest kształcenie na szczeblu szkoły średniej. Wpojenie inicjatywy świadomego planowania własnej przyszłości jest trudnym zadaniem także dla nauczycieli. Warto zatem zastanowić się, jakie mamy predyspozycje by odpowiednio wybrać własną ścieżkę kariery.

W styczniu rozpoczyna się kolejna tura projektów wspierających osoby młode. Można będzie skorzystać z pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu, wziąć udział w szkoleniach połączonych ze stażami lub dotację na otworzenie własnej firmy. Wsparcie jest skierowane do osób, które nie ukończyły jeszcze 29 roku życia, nie pracują, ale nie są zarejestrowane jako bezrobotne, nie uczą się w trybie stacjonarnym i w ciągu ostatnich 4 tygodni przed wzięciem udziału w projekcie nie brały udziału w kursach sfinansowanych ze środków publicznych.

Aby skorzystać z pomocy wybierz odpowiedni dla siebie projekt z listy poniżej i skontaktuj się z jego realizatorem.

Lista projektów aktywizacyjnych dla osób do 29 roku życia

Kierunek pracaZapraszamy do zapoznania się z najnowszą publikacją Wojewódzkiego Urzędu Pracy pn. "Kierunek praca. Poradnik dla aktywnych na rynku pracy".


Poradnik ten przeznaczony jest zarówno dla osób stawiających pierwsze kroki na rynku pracy, jak również dla tych, którzy od dłuższego czasu bezskutecznie poszukują zatrudnienia lub po latach pracy chcą zmienić zawód. Pomaga zrozumieć prawa, jakimi rządzi się rynek, podpowiada jak dotrzeć ze swoją ofertą do pracodawcy, wskazuje sposoby tworzenia profesjonalnej autoprezentacji w dokumentach aplikacyjnych, podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz w Internecie. Poszukujący zatrudnienia znajdą tu również najważniejsze informacje dotyczące bezpiecznych wyjazdów do pracy poza granice naszego kraju oraz dane teleadresowe instytucji, urzędów i organizacji pozarządowych świadczących pomoc osobom bezrobotnym.

Autorami poradnika są doświadczeni doradcy zawodowi, którzy pomogą przebrnąć przez cały proces poszukiwania pracy – począwszy od decyzji o wyborze ścieżki kariery aż do zawarcia umowy z pracodawcą.

Mamy nadzieję, że opracowanie dostarczy wiedzy i pomysłów jak szukać, aby znaleźć satysfakcjonującą, odpowiadającą posiadanym kwalifikacjom i zainteresowaniom pracę.

Publikacja jest dostępna na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w zakładce Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej/Nasze publikacje

Kursy, szkolenia, staże zawodowe czy pośrednictwo pracy- między innymi na takie formy wsparcia mogą liczyć osoby bezrobotne do 29 roku życia. Zakończyliśmy już ocenę wniosków w ramach POWER i w najbliższym czasie zostaną podpisane umowy na dofinansowanie projektów (tu link: POWER_lista_rankingowa_1.2.1.pdf). 

Ze wsparcia będą mogły korzystać młodzi ludzie, którzy nie pracują, nie kształcą się i nie podnoszą kwalifikacji w trybie stacjonarnym.  Projekty będą realizowane przez 14 instytucji wyłonionych w konkursie. Każdy projekt będzie posiadał stacjonarne biuro na terenie naszego województwa, gdzie będzie można załatwić wszelkie formalności. Po podpisaniu umów opublikujemy listę szkoleń i innych rodzajów wsparcia oferowanych w każdym projekcie. Tu prezentujemy listę rankingową projektów po zakończonej ocenie merytorycznej.