DSC0237 thumbJak ważne dla młodego człowieka jest świadome planowanie ścieżki zawodowej oraz jak pomaga w tym Unia Europejska poprzez swoje programy – tego dowiedziała się młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju, którą odwiedzili przedstawiciele naszego urzędu. Nie sposób skutecznie zaplanować kariery bez znajomości realiów współczesnego rynku pracy. Wymaga to co najmniej podstaw wiedzy o gospodarce i znajomości technik poszukiwania pracy– akcentował Dyrektor Arkadiusz Piecyk, otwierając spotkanie z buskimi licealistami. Dyrektor podkreślał, jak ważne jest indywidualne podejście do wyboru szkoły wyższej, i w konsekwencji - zawodu. Kluczowym momentem życia osoby młodej jest kształcenie na szczeblu szkoły średniej. Wpojenie inicjatywy świadomego planowania własnej przyszłości jest trudnym zadaniem także dla nauczycieli. Warto zatem zastanowić się, jakie mamy predyspozycje by odpowiednio wybrać własną ścieżkę kariery.

O sytuacji młodzieży na europejskich rynkach pracy, a także o aktualnej ofercie Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, opowiedział Kierownik Zespołu ds. Komunikacji, Promocji Urzędu i Współpracy z Partnerami Rynku Pracy Paweł Lulek. Poziom wykształcenia ma duży wpływ na stopę bezrobocia w kraju. Osoby z wykształceniem wyższym były, są i będą grupą charakteryzująca się najwyższymi wskaźnikami zatrudnienia ponieważ studia nie tylko dają konkretne wykształcenie ale i elastyczność zawodową. Młodzi ludzie otrzymali kompleksową informację o możliwościach kształcenia, podnoszenia kwalifikacji oraz zdobycia doświadczenia zawodowego, jakie stwarza unijny program POWER.

Po części wspólnej, młodzież została podzielona na 3 warsztaty edukacyjne, które przeprowadzili trenerzy WUP. Na pierwszym z nich – „Mobilność, rozwój i otwarte drzwi do europejskiej kariery” doradcy EURES Przemysław Kowalczyk i Sebastian Kot przekazali swojej grupie procedury zatrudnienia za granicą. Warto dokładnie poznać warunki pracy w każdym z krajów Wspólnoty, by uniknąć wielu pułapek i rozczarowań. Inną kwestią, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, są pojawiające się oferty pracy zamieszczane przez oszustów podszywających się pod legalne agencje zatrudnienia. Poważnym zagrożeniem jest także międzynarodowy handel ludźmi. Z drugiej strony – wyjazd za granicę do często wspaniałe możliwości edukacyjne i otwarte drzwi do międzynarodowej kariery.

Kolejne warsztaty zatytułowane „Działaj efektywnie, zarządzaj własną karierą” i „Własna firma-pomysł na życie” prowadziły odpowiednio doradczynie zawodowe WUP: Małgorzata Wirecka – Zemsta, Katarzyna Łazarska i Agnieszka Stokowiec z Magdaleną Gajek. Powyższe ćwiczenia związane były z pogłębianiem umiejętności z zakresu „kompetencji miękkich”. Uczestnicy warsztatów mieli okazję sprawdzić własny potencjał biznesowy poprzez udział
w ciekawej grze symulacyjnej. Trenowali również praktyczne umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej oraz pracy w grupie.

Kolejne spotkanie z licealistami II Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju odbędzie się już 16 marca br.